top of page

Ravimtaimed

 

ENERGIA ANDJAD

​

Soovitan enne kasutamist üle küsida, et millist taime mille jaoks,
kui tihti, kui palju, kuidas valmistada jne, sest kogu see info siia lihtsalt ei mahu. :)

Enamus neid taimi saab siit samast talust ka etteteatamisega tellida.
Kui soovite, et ma istutaks mõnda taime järgmiseks aastaks rohkem, siis küsige julgelt.

Hetkel on saadaval väga palju salveid, minti ja melissi!

 

TAIMED ERINEVATEKS OLUKORDADEKS

 

HOMMIKUTAIMED
Tõstavad toonust & parandavad immuunsust

 

TAIMEOSAD

Õigesti kogutud ja kuivatatud ravimtaimedest saavad abi ja kosutust need, kes eelistavad oma tervist looduslike vahendite abil turgutada. Igal suvel tuleks uued ravimtaimed korjata. Korjatud õied kõlbavad kasutada aasta, lehed ja ürdid kaks ning marjad kolm aastat. Poes ja apteekides müüdavaid ravimtaimi lubatakse müüa kuni kaks aastat. Kodus kuivatatud taimi tuleks hoida paberkotis, sest neis on 14-15 protsenti niiskust; kui panna taim umbsesse anumasse, võib ravim hallitama minna. Kui kuivatatud taimed hakkavad kotis krõbisema, tuleb need tõsta näiteks klaaspurki.


Ravimtaimede korjamine
Ravimtaimede maapealseid osi kogutakse tavaliselt õitsemise alguses või ajal, ja ikka kuiva ilmaga. Eeterlikku õli sisaldavaid ravimtaimi (need on enamasti tugeva eriomase lõhnaga) tuleks koguda kuiva ilmaga soovitatavalt kella 9 ja 11 vahel. Maa-aluseid osi on õigem varuda hommikul või õhtul. Juured-juurikad pestakse külma veega mullast puhtaks, soovitatav on need korraks tulise veega üle valada ning seejärel enne kuivatamist peenestada. Viljad kogutakse valminult, seemneid pudenemise vältimiseks küpsemisjärgus, kuid mitte ülevalminult.


Ravimtaimede kuivatamine
Ravimtaimi tuleb kuivatada kohe pärast kogumist ja puhastamist (hiljemalt 3...4 tunni möödudes). Sobivaim temperatuur selleks on 25...30 kraadi. Ruum peab olema tolmuvaba ja õhutatav. Taimi kuivatatakse varju all kimbus tagurpidi riputates,  paberil, papil või puukastis, aegajalt segades. Ei tohi kasutada trükikirjaga paberit, millelt võib eralduda mürgist trükivärvi. Õige on kuivatamine pimedas (võib taimed katta paberiga). Kuivatamisel peab säilima taime värv, lõhn ja maitse. Taim on kuiv, kui ta tundub käes katsudes kerge, õied ja lehed lagunevad kergesti, juured ja varred murduvad krõpsuga, viljad ei kleepu kokku. Hea on kuivatada lehti ja pungi koos võrsetega, marju kobaratena, lehti lühikese rootsuga.


Ravimtaimede säilitamine
Ravimtaimi säilitatakse paberkottides, klaasnõudes või kastides, mis lasevad õhku läbi. Hea oleks pakend varustada kogumisandmetega: milline taimeliik, millal ja kust korjatud. Erinevad taimeosad säilivad õige kuivatamise ja säilitamise korral erinevalt: koor 3...4 aastat, õied 2...3, lehed 2, viljad 2, ürt 2...4 aastat. Kauemaks riiulile unustatud ravimtaimed võib Maale tagasi anda, kuna nende toime on nõrgenenud ja taimed ise vananenud.

​

Drooge tuleb kaitsta esmajoones niiskuse, aga ka valguse, kõrge temperatuuri, tolmu, putukate ja näriliste eest, seega peaks nende säilitusanumad olema võimalikult õhukindlad. Raal ise kasutab selleks keeratava metallkaanega purke, mida hoiab pimedas kapis. Suuremate droogikoguste säilitamiseks sobivad ka nt jõupaberist või plastikust kotid, kilekotti pandav droog peab aga olema väga hästi kuivatatud. Suletud säilitusanumast ei tohi eralduda ravimtaimele iseloomulikku lõhna, see viitab toimeainete lendumisele. Drooge peenestatakse alles vahetult enne kasutamist. Kõige kindlam on droogivarusid igal aastal uuendada, kasutades vanu näiteks kompresside, vannide või kas või leiliviskamisvee valmistamiseks.

​

Ravimine

Seespidiseks kasutamiseks valmistatakse tavaliselt leotist või keedist, kus klaasile kuumale veele lisatakse 1 tl kuivatatud droogi. Lubage teel tõmbuda 10-15 min. Pärast seda võib teed maitsestada kas mee või rafineerimata suhkruga.
Keediste ja leotiste valmistamiseks kasutatakse kas taime lehti, õisi, koort või juuri.
Juured tuleb eelnevalt töödelda pulbriks. Seemned kergelt peeneks tampida.

​

Teede jaoks kasutatakse kõige enam

Õisi: kummel, leedripuu, hibiskus, punane nelk, ebaküdoonia.
Lehti: piparmünt, rosmariin, sidruniväändik, salvei, liivatee, paju.
Marju: viirpuu, kibuvits.
Seemneid: aniis, köömneid, seller, till.

Juuri: lagritsajuur.

​

Keedise valmistamine

Taime kuivatatud osadest on kõige lihtsam valmistada keediseid. Üldine doos on 30 g 0,5 liitrile veele või 1 tl. kuivatatud ravimtaimi klaasile veele või 3 tl. värskeid taimi klaasi vee kohta. Korraga valmistada väike kogus.
Lasta keema ning keeta 10-15 min. Kui taim sisaldab eeterlikke õlisid, siis ei tohi keeta alumiiniumnõus.

​

Tinktuuride valmistamine

Tinktuuri võib valmistada ükskõik millisest ravimtaimest. Teda on lihtne valmistada, ta on väga kasulik ning tal on pikk säilivusaeg. Tinktuuri võib valmistada, kasutades piiritust, kuid parem on teha seda õunaäädikaga, mille ravitoime on samasugune. Õunaäädikas kallatakse ravimtaimedele peale, nii et need oleks täielikult kaetud. Segu hoida soojas kohas umbes 2-3 nädalat ning iga päev segu loksutada hoolikalt 2 korda. Tinktuur on tugevama ravitoimega, doseeritakse 5-15 tilka päevas, olenevalt ravimtaime liigist.

​

Vannivee valmistamine

Hea vahend, et raviained imenduksid naha kaudu. Vanniveele lisada 0,5 l taimekeedist või leotist.
Lõõgastavad taimed: lavendel, leedripuu, rosmariin.
Unetuse raviks: palderjan, ebaküdoonia.
Lapsed, kes kannatavad unetuse all: kummel, ebaküdoonia, kuna teised taimed võivad osutuda liiga tugevatoimeliseks.

​

Salvide valmistamine

Salvi valmistamiseks kasutatakse tavalist õli või mesilasvaha. Kuid ghii (läbikeedetud või) on parem.
Näiteks, et valmistada salv kalendulast ja ghii`st, võib keeta õied ja või koos, lisada agni-hotra tuhka,
seejärel segada ja panna anumasse.

​

Kompresside valmistamine

Selleks kasutatakse valget riiet, marlit või vatti, mis tuleb immutada tulises taimetees.
Kompress tuleb asetada võimalikult tulisena haigele kohale.
Paremad taimed kompresside jaoks on: aaloe, kalendula, teeleht, kurgirohi, kummel, majoraan.

​

Kuuma mähise valmistamine

Taimetee asemel kasutatakse terveid taimi, kas värskeid või kuivatatud. Kui kasutatakse värskeid taimi, siis tuleb lehed või juur panna vahetult haigele kohale. Kuivatatud taimedest tehakse vett lisades pasta ning pannakse haigele kohale. Kasulikud on lina, kaer ja kapsas.

​

Õlide valmistamine

Kõige parem on kasutada külmpress oliivõli, päevalilleõli või mandliõli. Taimed kallatakse õliga üle ning segu pannakse klaasnõusse valguse kätte. Segu tuleb 2-3 nädala vältel loksutada korra päevas, seejärel filtreerida ning kallata ümber tumedasse klaaspudelisse. Õli valmistamiseks kasutatakse ainult õisi.

bottom of page